Main menu

APC

Gen APC znajduje się na 5 chromosomie i należy do genów supresorowych, czyli takich, które m.in. kontrolują podział komórek. APC koduje białko APC wchodzące w interakcje z innymi białkami i pełniące szereg funkcji. Do głównego zadania białka należy regulacja wielu procesów zachodzących w komórce takich jak: podział, migracja, czy zróżnicowanie komórek. Produkt genu APC odpowiedzialny jest za hamowanie wzrostu komórek w komórkach śluzówki jelita grubego, a więc nie dopuszcza do powstania nowotworu.

Mutacje w APC powodują, że nie dochodzi do produkcji  supresorowych białek, a zatem zostaje utracona funkcja ochronna. Komórki zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób, co skutkuje rozwojem nowotworu. Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Miejsca ustępuje jedynie rakowi piersi u kobiet i płuc u mężczyzn. Niestety, nowotwór jelita grubego potrafi przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, a jedynie diagnoza we wczesnym stadium rozwoju choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.

Najbardziej narażone na ten nowotwór są osoby, które posiadają w rodzinie krewnych cierpiące na raka jelita grubego lub na inne dolegliwości ze strony jelita. Mutacja, choć jest dziedziczona, może również powstać od nowa, a co za tym idzie brak zachorowań na tego typu dolegliwości w rodzinie nie daje nam gwarancji, że nie posiadamy mutacji w APC. Ponadto ryzyko wystąpienia nowotworu podnosi palenie papierosów, niezdrowa dieta, czy brak ruchu. Rak jelita grubego częściej rozwija się u mężczyzn niż i kobiet i rzadko pojawia się przed ukończeniem 40 roku życia.